ile kalorii ma sałatka jarzynowa

Chyba wszyscy Polacy za nią przepadają. Je się ją przede wszystkim podczas różnego rodzaju świąt, podając ją na wigilijnym stole lub racząc nią gości przybywających do domu z okazji Wielkanocy. Niektórzy tak bardzo ją uwielbiają, iż przygotowują ją sobie zawsze, gdy tylko ugotują rosół – to wyciągnięte z niego warzywa doskonale sprawdzają się właśnie w jarzynowej sałatce. Kochają ją dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze.

Jest kolorowa, przepięknie prezentuje się na stole, a smak dodanych do niej warzyw w połączeniu z tłustym sosikiem zaspokaja w pełni niejedno podniebienie. Jedyną wadą sałatki jarzynowej może być jej kaloryczność. Polacy uwielbiają bowiem łączyć ją z majonezami i śmietanami, przez co później po zjedzeniu nawet niewielkiej porcji takiego dania czują się ociężali i zmęczeni. Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Czy jest ona zdrową opcją na śniadanie lub kolację, czy lepiej jednak zastępować ją lżejszymi sałatami bez żadnych sosów i kalorycznych dodatków?

Podstawą każdej sałatki jarzynowej są oczywiście warzywa. Można je ugotować specjalnie w celu przygotowania takiego dania lub wykorzystać te, które wrzuciło się wcześniej do rosołu – będą mieć one ciekawszy i bardziej intensywny smak. Najpopularniejszymi warzywami dodawanymi do jarzynowych sałatek są: marchewka, pietruszka, seler, ogórki kiszone, groszek, kukurydza oraz ziemniaki. Niektórzy lubią dorzucić do tego wszystkiego kilka pokrojonych w drobną kostkę jabłek bądź plasterki pora. Aby warzywa mogły się ze sobą połączyć i były smaczniejsze, dodaje się do nich sporą ilość majonezu.

papryka i warzywa

Scala on ze sobą poszczególne składniki, tworząc z nich jednolitą masę, której nie oprze się nawet największy niejadek. Majonez można też wymieszać ze śmietaną bądź gęstym jogurtem w proporcji 1:1, aby sałatka miała lżejszy smak i była po prostu delikatniejsza. Przyprawiona niewielką ilością soli i pieprzu stanie się wspaniałym daniem, które z powodzeniem można podawać na najróżniejszych uroczystościach – nie tylko z okazji Wielkanocy czy Bożego Narodzenia, ale też na sylwestrze bądź zwykłych urodzinach czy imieninach.

A ile kalorii ma sałatka jarzynowa?

Czy rzeczywiście to danie jest aż taką bombą kaloryczną, jak to się o nim mówi? Otóż w stu gramach dania składającego się z warzyw oraz majonezu można znaleźć prawie dwieście kalorii. Czy to dużo? Dosyć tak, zważywszy na to, iż nikt nie nałoży na swój talerz niewielkiej porcji tego przysmaku. Dwieście gramów to minimalna ilość, jaką zjada podczas świąt przeciętny człowiek. Oprócz tego nakłada na swój talerz kilka pajd świeżego chleba i smaruje je grubo masłem lub margaryną, na wierzch układając plastry szynki, sera i kilka warzyw. Jeden posiłek może przez to mieć kaloryczność wynoszącą nawet tysiąc kalorii.

Jest to ogromna porcja, ponieważ średnie zapotrzebowanie niskiej i szczupłej kobiety, która prowadzi siedzący tryb życia, wynosi jakieś półtora tysiąca kalorii dziennie. Po takim jednym sporym posiłku człowiek czuje się ociężały, szybko robi się śpiący i zmęczony, ma ochotę położyć się do łóżka i niczym więcej się nie zajmować. Sałatka jarzynowa bogata w ogromną ilość majonezu powinna być więc daniem spożywanym od święta. Na co dzień lepiej jej sobie nie przygotowywać, aby przypadkiem przez ten przysmak nie przybrać zbyt dużo na wadze.

sałatka jarzynowa

Kaloryczność sałatki jarzynowej można na szczęście zmniejszyć. Na jej objętość spory wpływ będzie mieć to, jakie warzywa się do niej wrzuci. Większość jarzyn ma niewiele kalorii, ale lepiej uważać na kukurydzę czy groszek z puszki, do których niektórzy producenci dodają pewne ilości cukru i ogromne dawki soli, aby poprawić ich smak i przekonać do ich zakupu większą grupę klientów. Z takich dodatków najlepiej całkowicie zrezygnować. Podstawą zdrowej sałatki powinny być naturalne warzywa podgotowane w osolonej wodzie lub ugotowane w chudym rosołku – pietruszka, seler, kilka ziemniaków oraz por.

Sporą dawkę witaminy C zapewni natomiast dodatek jabłka, które wystarczy umyć i pokroić w niewielkie kawałeczki, a następnie dosypać do pokrojonych wcześniej warzyw. Jeśli sałatka jarzynowa ma stać się daniem dietetycznym, warto też wzbogacić ją o pewne źródło białka, czyli np. ugotowane jajka, które wspaniale łączą się z podgotowanymi warzywami. Majonez zawsze dodaje jarzynom niesamowitego smaku, dlatego nie należy z niego całkowicie rezygnować. Jedna jego łyżka nikomu nie zaszkodzi, a połączona z chudym jogurtem naturalnym i wymieszana z ulubionymi przyprawami stworzy fantastyczny sos, który wspaniale pokryje całą sałatkę.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here