Sposoby budowania relacji z klientem

Sukces w prowadzeniu przedsiębiorstwa opiera się na wieloetapowej budowie trwałej i solidnej relacji z klientem. Takie działania maja na celu nie tylko zdobycie nowego klienta, ale również zatrzymanie go i uczynienie lojalnym członkiem społeczności konsumenckiej. Sposobów na to jest wiele i są one na tyle elastyczne, że można dopasować je do prowadzonej działalności.

Indywidualne podejście

Każdy klient chce być traktowany wyjątkowo, dlatego zbudowanie trwałej relacji powinno się zacząć od odpowiedniej komunikacji. Bez wiedzy, jakie potrzeby ma grupa docelowa, trudno będzie stworzyć i ukształtować ofertę, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania. Warto zwrócić się w bezpośredni sposób poprzez rozmowę, przez stworzenie ankiety lub zwrócenie uwagi na sygnały docierające ze strony klientów. Nie należy unikać sytuacji, w której klient przedstawia swoje niezadowolenie. Rozwiązanie sytuacji postawi firmę w dobrym świetle, a klient poczuje, że jest ważny i prawdopodobnie dalej będzie korzystał z usług.

Docenianie poprzez oferty specjalne

Klient musi czuć, że firmie zależy na dobrej relacji. W tym celu wykorzystać można dostępne narzędzia, takie jak promocje lub cieszące się dużym uznaniem programy lojalnościowe. Karty lojalnościowe ZenCard to jedno z najwygodniejszych rozwiązań, które sprawia, że klient chętnie korzysta z oferowanych bonusów i nie szuka dodatkowych ofert u konkurencji, ponieważ konkretna firma dostarcza mu wszystko, czego potrzebuje. Warto uważnie słuchać, co klient ma do powiedzenia, co chce przekazać swoimi decyzjami. Komunikacja jest niezwykle istotna na każdym kroku budowania trwałej relacji.

Szczerość i naturalność

Warunki każdej oferty powinny być jasno przedstawione i nieskomplikowane. Zbyt duża ilość szczegółów i zawiklanych wątków wzbudza w klientach nieufność i dystans, które są krokiem w tył  podczas tworzenia dobrej relacji. Bez względu na rodzaj wykonywanej działalności i świadczonych usług warto pamiętać, że najlepiej na klienta działa to, że po drugiej stronie też jest człowiek, który wyznaje podobne wartości, mierzy się z podobnymi problemami i w podobny sposób je rozwiązuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here