ile kosztuje szczepionka na pneumokoki

Niemowlęta są jednymi z najbardziej zagrożonych istot na świecie. Stanowią grupę ryzyka, o którą dbać należy najbardziej i z największą dbałością. Dlaczego? Niemowlęta są bowiem w obliczu jakiegokolwiek ryzyka czy zagrożenia całkowicie bezradne i bezbronne. Nie potrafią ani same się o siebie zatroszczyć, ani same się obronić przed groźnym, nieprzyjaznym, przerażającym światem zewnętrznym. Są malutkie i delikatne, a przy tym całkowicie zależne od otoczenia, a przede wszystkim swoich rodziców. Dlatego też rodzice powinni być zawsze kochający i troskliwi i oferować maluszkowi najlepszą opiekę, na jaką tylko są w stanie się zdobyć.

Od tego bowiem, jak będzie wyglądać opieka nad noworodkiem w najwcześniejszym okresie jego życia zależeć będzie, czy prawidłowo się on rozwinie – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wpłynie to wręcz na to, jakim człowiekiem dorosłym stanie się w przyszłości. Ogromne znaczenie ma jego kontakt z matką, dlatego też powinna ona zawsze być dostępna emocjonalnie, troskliwa oraz responsywna. Najlepiej rozwijają się dzieci wychowywane przez takie kobiety, które wykazują się dużym współczuciem, empatią, odpowiadają na bodźce ze strony dziecka i okazują mu mnóstwo miłości.

Niedobre są natomiast takie postawy jak ignorowanie malucha, przelewanie na niego swoich negatywnych emocji czy – nie daj Boże – krzyczenie na niego. Nie wolno wykazywać względem dziecka takich zachowań, bowiem może to bardzo negatywnie wpłynąć na jego rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Danie o zdrowie bobasa jest kwestią wręcz podstawową, a jednocześnie jest najważniejszym zadaniem, przed jakim stanąć muszą młodzi rodzice. Niestety jednak, bardzo często młodych rodziców dręczy wiele wątpliwości, z którymi nie wiedzą nawet, do kogo się zgłosić. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku osób, które zostały rodzicami po raz pierwszy i nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia (które znacznie by im w takiej sytuacji pomogło, nie można go jednak od nikogo wymagać, zwłaszcza od osób nieposiadających jeszcze dzieci; wiedza nabyta w różnego rodzaju poradnikach dla przyszłych rodziców w żaden sposób nie może się równać z tą nabytą poprzez bezpośrednie doświadczenie).

strzykawka

W takim przypadku zawsze warto szukać profesjonalnej pomocy medycznej. Pamiętajmy, iż w kwestii dbania o zdrowie małego dziecka lepiej już nawet przesadzić z pozyskiwaniem porady lekarskiej, niż pewien temat przeoczyć i robić sobie potem wyrzuty. Młodzi rodzice bardzo często zjawiają się więc w gabinetach pediatrów z pytaniami takimi jak: „Ile kosztuje szczepionka na pneumokoki?”, „W którym miesiącu najlepiej zacząć szczepić dziecko?”, „Czy waga naszego dziecka jest odpowiednia?”, „Czego objawem może być wysypka u niemowlaka?” i tak dalej.

Wielu doświadczonych rodziców, którzy posiadają już dzieci potrafią nawet ocenić, czy płacz dziecka brzmi normalnie i standardowo (tak jak zawsze), czy może on budzić podejrzenia. Skąd jednak taką umiejętność mieliby posiadać młodzi rodzice, którzy dopiero co przyzwyczajają się do swojej nowej roli? Rzecz jasna nie posiadają jej i potrzebują czasu, by móc zacząć rozróżniać takie niuanse i szczegóły.

W zacytowanych przykładowych pytaniach młodych rodziców poruszony został pewien bardzo istotny problem w kwestii zdrowia niemowląt, a mianowicie pneumokoki wywołujące u maluchów pneumokokowe zapalenie płuc. Należy w tym momencie wspomnieć, iż jest to niemalże śmiertelnie niebezpieczna choroba dla maluchów, które na nią zapadają. Pneumokoki wywoływać mogą zapalenie górnych dróg oddechowych (zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), a także poważniejsze choroby, jak na przykład zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, inwazyjną chorobę pneumokokową czy nawet sepsę.

szczepionka na pneumokoki

Od 2017 roku wszystkie dzieci poddawane są powszechnym szczepieniom z użyciem szczepionki przeciwko pneumokokom (istnieją dwa rodzaje takich szczepionek, jedna darmowa, przysługująca wszystkim maluchom, oraz druga płatna, droższa, którą rodzice mogą dokupić, jeśli czują taką potrzebę). Szczepienie takie zapewnione powinno być każdemu dziecku, bez wyjątków. Niemowlęta są bowiem na tyle słabe fizycznie, iż ich układ odpornościowy nie jest w stanie poradzić sobie z takimi wyzwaniami.

W dodatku organizm takiego malucha jest na tyle maleńki i słabo jeszcze rozwinięty, iż każda taka choroba stanowi ogromne zagrożenie dla jego życia. Nawet zwykła biegunka może się zakończyć odwodnieniem, a w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do śmierci maluszka… Dlatego też w przypadku niemowląt ogromnie ważna jest już sama prewencja, a więc jak najskuteczniejsze zapobieganie chorobom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here