Jednym z istotnych wyzwań, z jakim od lat zmaga się służba zdrowia to zbyt mała ilośc krwi, którą można by podać potrzebującym pacjentom, szczególnie tym w nagłych przypadkach. Mimo znacznego rozwoju w medycynie wciąż nie potrafimy wyprodukować substancji, która by ja zastąpiła. Jedynym ratunkiem dla wielu chorych jest więc krew oddawana przez dawców. Niestety, wciąż jeszcze oddawanie krwi nie jest na tyle popularne, aby pokryć w pełno zapotrzebowanie na nią.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/oddawanie-krwi-zostac-krwiodawca/

Czy oddawanie krwi wiąże się z ryzykiem

Wokół oddawania krwi narosło wiele mitów i złych skojarzeń. Sprawiają one, ze duża część osób nie podejmuje się oddania krwi nie ze względu na przeciwskazania, ale z obawy przed zakażeniem. Wynika to z przekonania, że krew pobierana jest masowo, w pośpiechu, bez należytych środków ostrożności. Tymczasem cała ta procedura podlega wygórowanym standardom, które każdy punkt krwiodawstwa musi spełniać. Na pierwszym miejscu stawia się dobro osoby oddającej krew. Trzeba też zaznaczyć, że cały zabieg nie trwa długo. Nie licząc przygotowania się i rejestracji, samo przetaczanie krwi trwa około 10 minut. Krew, która oddajemy zostaje przebadana pod kątem najbardziej ryzykownych chorób. Krwiodawca zostaje powiadomiony przez punkt, jeśli badanie krwi wykażą nieprawidłowości.

Przeciwskazania

Chociaż zapotrzebowanie na krew jest duże, nie każdy może zostać dawcą krwi. Pobierana jest ona jedynie od osób między 18 a 65 rokiem życia. Dodatkowym ograniczeniem jest waga – krwiodawca musi ważyć co najmniej 50 kg. Poza wiekiem i waga jest szereg różnych innych czynników, które wykluczają z bycia krwiodawcą. Ograniczenia te są związane głownie z przebytymi chorobami. Krwi nie pobiera się od osób chorych na AIDS, a także tych, które przeszły kłębuszkowe zapalenie nerek. Wyklucza nas również grypa, jeśli przechodziliśmy ją w trakcie ostatnich dwóch tygodni. Ze względu na znaczna utratę krwi, nie pobiera się jej także od kobiet, które są w trakcie miesiączki.

Przeczytaj też:http://www.quadrat.pl/gotowanie-na-parze-zdrowa-alternatywa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here