upławy

Upławy są wstydliwą dolegliwością, która dotyka kobiet. Mogą one wskazywać na poważną chorobę.

Czym są upławy?

Upławy łatwo odróżnić od prawidłowej wydzieliny z pochwy. Są one obfite, maja inną konsystencję i przykry zapach. Przede wszystkim nie należy lekceważyć upławów, bo mogą one prowadzić do uszkodzenia narządów żeńskich.

Wśród upławów wyróżniamy:

*wydzielinę o pochodzeniu zapalnym – żółta, śluzowa, upławy mogą być wywołane przez florę bakteryjną, wirusy, grzyby;
*upławy spowodowane obecnością ciała obcego;
*upławy pochodzenia hormonalnego.

Czy to upławy?

Prawidłowa wydzielina przypomina bezwonny śluz. Może być on mleczny, przejrzysty lub biały. Wydzielina w poszczególnych fazach cyklu pojawia się w różnych ilościach:

I faza cyklu (około 8 dni): pojawia się śluz, mimo, że niektóre kobiety odczuwają suchość w pochwie.

II faza cyklu (około 3-4 dni): z pochwy kobiety wydziela się obfity śluz, jego konsystencja przypomina białko jaja kurzego. Wydzielina z pochwy jest ciągnąca i przeźroczysta, chroni plemniki.

III faza cyklu (trwa około 12 dni): śluz z pochwy jest gęsty i nieprzejrzysty, pojawia się do miesiączki.

IV faza cyklu: jest to miesiączka , śluz wydzielany jest z krwią menstruacyjną.

upławy wskazują na problemy zdrowotne

Przyczyny…

Upławy mogą być wywołane:

*Zakażeniem pochwy: związane z zakażeniem bakteryjnym, które wynika z zaburzonej równowagi między bakteriami znajdującymi się w zdrowym środowisku pochwy, a beztlenowymi bakteriami chorobotwórczymi.

*Rzęsistkowicą: upławy wywołuje rzęsistek, który występuje szyjce macicy, przedsionku pochwy i pęcherzu moczowym.

*Grzybicą: grzybicę powodują drożdżaki, zarażamy się nią: w trakcie stosunku, w trakcie używania tych samych ręczników, mydeł czy gąbek.

*Ciałem obcym: mogą one być spowodowane obecnością ciała obcego.

*Zanikowym zapaleniem: wydzielinie z pochwy towarzyszy swąd i jej zaczerwienienie. Na nią chorują panie w okresie przekwitania

*Alergią: może to być uczulenie na proszki i płyny do płukania, w których pierzemy bieliznę, a nawet płyny do higieny intymnej.

Nie lekceważ upławów!

Upławy są objawem, który wskazuje na to, że z naszym układem rozrodczym dzieje się coś złego. Długotrwałe i obfite upławy wiążą się z koniecznością wizyty u  ginekologa. Jeśli to zaniedbamy mogą pojawić się powikłania:  uciążliwy świąd i uczucie pieczenia, schorzenia sromu, zakażenia bakteryjne i grzybicze układu rozrodczego oraz całego organizmu, zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Leczenie

Upławy maja bardzo różne przyczyny, dlatego też leczenie jest zróżnicowane. Po ich pojawieniu się powinniśmy bezzwłocznie udać się do ginekologa. Lekarz oceni naszą dolegliwość i wybierze dla nas odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej są to środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, specjalne płyny do higieny intymnej a także suplementy dietetyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here